Zber
Nadzemné časti rastlín zbierame zvyčajne pri slnečnom a suchom počasí, keď nie je na nich vlhkosť alebo rosa. Najlepšie predpoludním, kým nie je ešte moc teplo.
Listy zbierame ešte pred začiatkom kvitnutia rastliny. Zbierame len dobre vyvinuté listy, nezakrpatené, zdravé, nepoškodené, nezožltnuté, bez škvŕn, čisté a nezaprášené.
Kvety zbierame potom, ako sa rozvijú. Podľa potreby celé, alebo len lupienky. Nemali by byť zvädnuté, zoschnuté, poškodené hmyzom alebo inak porušené, lebo tým sa stávajú bezcennými. Sú dosť chúlostivé, preto musíme s nimi pozorne zaobchádzať.
Vňať zbierame vtedy, keď rastlina kvitne, alebo kvitnúť ešte len začína. Z rastlín s vyššou byľou zbierame len kvetné vŕšky (tak asi 15—30 cm od vrchu).
Plody zbierame zrelé, alebo prípadne tesne pred dozretím, ak ide o plody, ktoré sa pri dozretí ľahko uvoľňujú, rozletujú, vypadávajú a pod. Choré, zaschnuté, zhnité, staré, nezrelé a ostatné chybné kusy odstránime.
Sušenie
Sušenie je najjednoduchší a najrozšírenejší spôsob konzervácie. Sušíme prirodzeným alebo umelým teplom. Doba sušenia sa mení v závislosti od danej rastliny a jej sušených častí.
Nazbierané rastliny pred sušením dôkladne preberieme a prezrieme. Bylinky sú vtedy suché, keď sa stanú lámavými a pri dotyku praskajú. Bobule a korene nesmú byť ani vnútri mäkké.
Dĺžka sušenia závisí od vzduchu, teploty a povahy sušeného materiálu.
Teplota má byť spravidla 30—40 °C, pri koreňoch a kôre aj vyššia. Rastliny, ktorých obsahové látky sa ľahko rozkladajú, sušíme pri teplote 40—60 °C. Silicové rastliny sušíme pri teplote do 35 °C.
Na korene sa odporúča 15 – 20 dní sušenia, na listy 8 – 10 dní, 3 – 4 dni na kvety.